تاریخ : يکشنبه 19 دي 1400
کد 235

نشست بررسی عوامل حوادث منجر به انفجار و آتش سوزی های اخیر

ظهر امروز نشست بررسی عوامل حوادث منجر به انفجار و آتش سوزی های اخیر با حضور نمایندگانی از شرکت گاز استان- سازمان آتش نشانی- معاونت شهرسازی و مرکز پژوهش های شورا و شهرداری برگزار گردید.
به ذنبال افزایش بروز حوادث انفجار و آتش سوزی های اخیر در سطح شهر، ظهر امروز نشست بررسی عوامل حوادث منجر به این انفجار و آتش سوزی ها، با حضور نمایندگانی از شرکت گاز استان- سازمان آتش نشانی- معاونت شهرسازی و مرکز پژوهش های شورا و شهرداری برگزارشد.

جلسه با خیر مقدم دکتر روح اله رشیدی؛ رئیس مرکز پژوهش های شورا آغاز و در ابتدا توضیحاتی توسط ایشان در خصوص هدف از برگزاری این جلسه و طرح مساله جهت جلوگیری از حوادث مشابه ارائه گردید.

سپس، دشتی؛معاون عملیات سازمان آتش نشانی، تعدادی از حوادث اخیر و نحوه و تعداد تلفات آنها را برشمرد و عنوان داشت که علل مختلف سبب بروز آن ها بوده ولی در عین حال تشکیل چنین جلساتی را به جهت اینکه محفلی برای ورود به چنین مباحثی تلقی می شود بسیار مثبت ارزیابی کرد 

کمالی؛ نماینده شرکت گاز استان، نیز با ارائه آمار مقایسه ای روند تلفات سه سال اخیر را کاهشی خواند و اظهار داشت که متاسفانه در چند ماه اخیر این روند شکسته و شاهد افزایش تلفات در ماه های اخیر هستیم 
وی ریشه اغلب این حوادث را ناآگاهی خواند و بر اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم در خصوص مسایل مرتبط با ایمنی تاکید نمود. و همچنین رعایت مبحث 19 و 22 مقررات ملی ساختمان توسط مراجع مربوطه را در کاهش تلفات اینچنینی موثر خواند 

روشنی؛ رئیس مرکز پژوهش های شهرداری، بر توان ضعیف عملیاتی شهرداری و مدیریت بحران اشاره و بر تکیه بر پیشگیری و تقویت تدریجی توان عملیاتی تاکید کرد.

زبردست؛مدیرعامل سازمان آتش نشانی، از روند موجود شهرسازی شهرداری در خصوص اعطای عدم خلافی بدون استعلام ایمنی از سازمان آتش نشانی انتقاد و غربالگری ایمنی شهر را به عنوان طرح پیشنهادی سازمان آتش نشانی مطرح نمود

دکتر رشیدی ایجاد مطالبه مردمی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این خصوص و البته دادن اطلاعات درست را بسیار مثبت ارزیابی و از روند اطلاع رسانی فعلی شرکت گاز انتقاد نمود.

دکتر روشنایی؛ معاون شهرسازی و معماری شهردار، اشاره داشت که ما متاسفانه در یک دور تسلسل باطل گیر کرده ایم. انتظارات مان در حد اروپا و عملکرد هایمان در حد آفریقاست. وی برای تبیین موضوع به طرح سوالات به شرح زیر پرداخت: سهم دولت دراداره این شهر چقدر است؟ چند درصد از درآمد شهرداری وابسته به جرایم ماده صد است؟ آیا این وابستگی رسمیت دادن به این تخلفات نیست؟ کار به جایی رسیده است که حتی پلیس هم جرات ورود به بحث ساخت و ساز های غیر مجاز را نمی کند. نقش معاونت فرهنگی در خصوص آموزش شهروندی چیست و کجاست؟ عمر مفید لوله های گاز مدفون در زیر خاک این شهر چقدر است و چه تدبیری برای تعویض آن در 20 سال دیگرصورت گرفته است؟ 

 
  • نوشته شده
  • توسط 70110229 احمد باقری
  • تعداد بازدید 26
نظرات شما
captcha refresh