تاریخ : سه شنبه 7 تير 1401
کد 262

نشست تخصصی مسئله شناسی خشونت‌های اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه در خصوص علل و عوامل بروز این پدیده و راه‌های برون رفت از آن بحث و بررسی گردید.
صبح امروز هفتم تیرماه 1401 نشست تخصصی مسئله شناسی خشونت‌های اجتماعی با حضور دکتر رشیدی؛ رئیس مرکز پژوهش های شورا، دکتر حسن زاده؛ مدیرکل مرکز سلامت شهرداری و دکتر صباغ، حسین زاده و زائر کعبه؛ از کارشناسان متخصص در این حوزه و مدیران این مرکز برگزار شد.

در ابتدا، دکتر احمدزاده؛ مدیر پژوهشی مرکز، ضمن عرض خیر مقدم به حضار مدعو، به بیان شمه‌ای از علل بروز این پدیده و تبیین هدف تشکیل این جلسه پرداخت و افزود: هدف از این جلسه، کنترل و پیشگیری از گسترش خشونت اجتماعی از بعد مدیریت شهری است و از اعضا خواست که نظرات خود را در این خصوص ابراز دارند.

حسین زاده؛ متخصص حوزه روانشناسی، آماری از روند بروز خشونت اجتماعی منجربه به جراحت در 5 سال اخیر در شهر تبریز را ارائه و تبریز را بعد از اردبیل دومین شهر در این پدیده معرفی و بر اساس آن تحلیل نمود که آمار خشونت معمولا در فصل تابستان در اوج قرار می گیرد و شاید تعطیلی مدارس، عدم وجود فضای بازی در مجتمع‌های مسکونی، عدم آشنایی با قوانین، شلوغی پارک‌ها، گرمی هوا و... در این اوج گیری بی تاثیر نباشند.

زائر کعبه؛ یکی دیگر از کارشناسان مدعو، خشونت اجتماعی را از دو منظر روان شناختی و جامعه شناسی مورد ارزیابی قرار داد و بروز خشونت های اجتماعی را نمود جامعه شناسی آن بر شمرد و را ه حل پدیده اجتماعی را خود پدیده اجتماعی دانست و بهره مندی از امکانات مادی، ابزاری، حقوقی و انسانی را، راه‌حل کنترل و پیشگیری این خشونت‌ها دانست و به عنوان مثال به افزایش تعداد نانوایی ها برای رفع مشکل نزاع صف های نانوایی یا ایجاد سیستم شماره دهی در بانک ها برای رفع جلوگیری از ایجاد نزاع در صف بانکی اشاره نمود 

دکتر رشیدی؛ رئیس مرکز پژوهش های شورا، ضمن اشاره به پیگیری ارائه پیوست فرهنگی پروژه های عمرانی از کانال شورای شهر، به نقش سوال برانگیز پروژه های عمرانی و شهرسازی در بروز و ظهور خشونت های اجتماعی اشاره و عنوان داشت که ایجاد یک مجتمع پزشکی در جوار یک پروژه عمرانی چه نقشی در امنیت روانی شهروندان دارد؟

دکتر حسن زاده؛ مدیرکل مرکز سلامت شهرداری تبریز؛ به خلا جایگاه موضوع جلسه در برنامه های شهرداری اشاره و خواستار تخصیص اعتبار ویژه برای حل چنین مسایل اجتماعی شد و علاوه بر موارد مطرح شده، مسایل تبعیض آمیز در ابعاد مختلف را نیز در بروز این خشونت های اجتماعی دخیل دانست و  کنترل و پیشگیری این موضوع را نیازمند اقدامات اساسی دانست و تنها با اکتفا به چند جلسه و دوره آموزشی نمی توان از پس این موضوع بر آمد.

دکتر صباغ، نیز از منظر دیگر موضوع را مورد تحلیل و به نادیده گرفته شدن حقوق معلولین، کودکان، زنان و... در طراحی شهری اشاره و این کمبود ها را دلیل جابجایی خشم دانست و خواستار حمایت از NGO های فعال در این حوزه ها شد و به عنوان مصداقی به حذف سد بصری و تامین امنیت پل های عابر پیاده، احداث پارکینگ برای مساجد، حذف نورهای مزاحم شبانه و نقد از حیاط شبانه، تاکید نمود. 
 
  • نوشته شده
  • توسط 70110229 احمد باقری
  • تعداد بازدید 24
نظرات شما
captcha refresh